Tipy na výlet

Kalvárie u Otavy (800 m)

Na břehu řeky Otavy nedaleko mostu na silnici mezi Kestřany a Lhotou u Kestřan stojí raně barokní kaple Kalvárie – kaple sv. Kříže vystavěná roku 1679 . U kaple stojí dva památné stromy – jilm vaz (ulmus leavis) s obvodem kmene 400 – 480 cm, výška 18 a 20 m, stáří 300 let.

Putim (3,3 km)

Podle Augusta Sedláčka je Putim nejstarší sídlo v okolí, které je údajně staršího data než město Písek. V Putimi je možno navštívit místní kostel svatého Vavřince ze třináctého století. Kolem kostela je hřbitov s kostnicí. Kostnice byla založena roku 1741 a jsou zde uloženy pozůstatky padlých ve válce o Rakouské dědictví. Na hřbitově se nachází hrob Jana Cimbury, hrdiny stejnojmenného Baarova románu.

Zámek Štěkeň (4,5 km)

Raně barokní zámek ve Štěkni na Strakonicku stojí na místě někdejší tvrze, pocházející již ze 14. století. Je zde možná také prohlídka zámku s výkladem. V zámeckém parku rostou 300 let staré duby. V okolí Štěkně se konaly rozsáhlé vojenské manévry za přítomnosti císaře Františka Josefa I.

Špejchar Ražice (4,5 km)

V nově zrekonstruované budově bývalé sýpky v Ražicích u Písku můžete navštívit stálou expozici. Její první část se týká nedaleké Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně. Druhá část je věnována železnici. Součástí expozice je mimo jiné kolejiště, po kterém v pravidelných intervalech projíždí vláček.

Památník Jana Žižky u Sudoměře  (5 km)

Památník byl dokončen v r. 1925, jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z kamenných kvádrů připomínající bitvu u Sudoměře. Autorem je akademický sochař Emanuel Kodet. Památník se nachází mezi rybníky Markovcem, Škaredým a Prostředním, nedaleko obce Sudoměř a v blízkosti známé přírodní rezervace Řežabinec.

Královské město Písek (6 km)

Historické město na řece Otavě pyšnící se nejstarším dochovaným kamenným mostem v ČR ze 13. století. Mezi další pamětihodnosti patří královský hrad. Za zmínku stojí též Prácheňské muzeum, historická elektrárna a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny.

Rozhledna Velký Kamýk (8 km)

Rozhledna je postavena pod vrcholem Velký Kamýk v nadmořské výšce 515 m n.m. Rozhledna z vyhlídkového ochozu nabízí krásný výhled na vrcholky Šumavy, Brdy, město Písek nad nímž je vrchol Jarníku s rozhlednou a dále za ním Písecké hory.

Strakonice (12 km)

Město, kde se zrodila pověst o Švandovi s očarovanými dudami, jehož dominantou je mohutný středověký hrad s věží Rumpál, a kde Velké náměstí zdobí domy roztodivných jmen s působivými malbami, například dům U Umrlčí hlavičky nebo půvabné Papežovy domky. Tak vypadá jedna z bran Šumavy, Strakonice.

Státní hrad Zvíkov (27 km)

Státní hrad založený Přemyslovci v první polovině 13. století jako královský majetek, plnil především v dobách politické nestability roli vojenské pevnosti. Z hradu je pěkný výhled na soutok Vltavy a Otavy. Pod hradem se nachází zvíkovský minipivovar.